Počet výsledků: 90

Otevřít filtraci

Zánět vaječníků a vejcovodů neboli adnexitida je zánět děložních adnex, tj. současný (a často oboustranný) zánět vaječníků i vejcovodů. Patogeny se do děložních adnex mohou dostat různými způsoby. Nejčastější jsou vzestupné infekce, méně časté sestupné infekce, poměrně vzácné jsou hematogenní infekce. Viz také zánět, vaječníky, vejcovody, hluboký pánevní zánět.

Zánět vejcovodu neboli salpingitida obvykle vzniká šířením zánětu z děložní dutiny. Někdy se vyskytuje současně se zánětem vaječníku, což je souhrnně označováno jako adnexitida. Viz také zánět, vejcovody.

Zánět vaječníku neboli ooforitida se obvykle vyskytuje současně se zánětem vejcovodu, což je souhrnně označováno jako adnexitida. Viz také zánět, vaječníky.

Fimbrie vejcovodu (lat. fimbriae tubae uterinae) jsou slizniční výběžky podobající se třásním, které vybíhají z okraje nálevky vejcovodu.

Nálevka vejcovodu (lat. infundibulum tubae uterinae) je začátek vejcovodu, který je nálevkovitě rozšířen a nachází se poblíž vaječníku. Z nálevky vejcovodu vybíhají fimbrie vejcovodu. Díky svému tvaru může nálevka vejcovodu snáze zachytit zralé vajíčko v době ovulace.

Vejcovody (lat. tubae uterinae) jsou součástí ženského reprodukčního systému. Levý vejcovod a pravý vejcovod plynule navazují na horní část dělohy. Vejcovody jsou trubicovité struktury, které propojují dělohu s vaječníky. Skrze vejcovody v pravidelných intervalech (tzn. přibližně jednou za měsíc) putuje do dělohy vajíčko, ať již oplodněné nebo neoplodněné. Obrázek: Ženské vnitřní pohlavní orgány – pohled zepředu. (Zdroj: depositphotos.com)

Polycystické vaječníky jsou větší než zdravé vaječníky. Obsahují velké množství neškodných ovariálních folikulů – mnohdy až dvakrát větší počet než zdravé vaječníky. U žen, které trpí syndromem polycystických ovarií, tyto folikuly mnohdy nejsou schopny uvolnit vajíčko, tzn. ovulace neprobíhá každý měsíc. Viz také ovariální cysta.

Cysta na vaječníku je jiný název pro ovariální cystu. Viz také cysta, vaječníky.

Stimulace vaječníků je jeden z postupů, který se používá v rámci asistované reprodukce. Cílem stimulace vaječníků je jednak vyvolání ovulace, jednak zvýšení počtu uvolněných vajíček (neboť při přirozené ovulaci se obvykle uvolní pouze jedno vajíčko). To může zvýšit šance na otěhotnění. Stimulaci vaječníků lze provádět buď pomocí léků, nebo pomocí injekcí. Viz také stimulace, vaječníky, ovulace.

Epitelové nádory vaječníků jsou nejčastěji se vyskytujícím typem zhoubných nádorů vaječníků (téměř 90 % případů). Zhoubný nádor vychází z epitelu vejcovodů nebo z nejsvrchnější buněčné vrstvy vaječníků. Tento typ zhoubných nádorů vaječníků se nejčastěji vyskytuje po 50. roce věku. Viz také epitel, nádor, vaječníky, neepitelové nádory vaječníků, zhoubné nádory vaječníků.

Zobrazeno 1 až 10 z 90

Počet výsledků